Wiscr Testi

0

WİSC R TESTİ

Wisc-r Zeka Testinin Özellikleri

Wisc-r Zeka Testi;

Bugün Türkiye’de 6–16 yaş grubunda bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla  bireysel olarak en yaygın  uygulanan yetenek & zeka testi Wiscar Zeka Testidir. Bunda wisc r testinin geçerlik ve güvenirliğinin yüksek olmasının testin popüler olmasında payı büyüktür. Wisc r testinin uygulaması yaklaşık 2 saat sürer.

Zeka testleri ve zeka testi mantığı ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak isterseniz bu yazımı OKUYABİLİRSİNİZ.

Wisc-r  Zeka testi, SÖZEL ve PERFORMANS olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 5 temel biri yedek olmak üzere toplam 6 test mevcuttur. Her alt testin sorularının yönergeye uygun bir şekilde çocuğa yöneltilmesi ve yöneltilen soruların çocuk tarafından cevaplanması ile test devam eder. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda yedek test uygulanır. Çocukların wisc r testinde vermiş oldukları doğru puan oranına göre çocukların bir zeka ve yetenek seviyesi belirlenir.

Günümüzde üstün yetenekli çocuklara yönelik akademik çalışmalar yürüten tüm kurumlar ve okullar wiscar testi sonuçlarına göre öğrencilerini değerlendirmektedirler.

Wisc r testi zekayı çeşitli boyutlardan oluşan bir genel yetenek olarak kabul etmektedir. Wisc-r testi sonucunda bireye ait SÖZEL, PERFORMANS ve GENEL olmak üzere üç zeka bölümü puanı elde edilir. Bu zeka bölümleri aynı zamanda bir sayısal değer ifade etmektedir. Zeka bölümü puanları ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz TIKLAYINIZ.

Wisc r testinin her alt testi farklı bir yeteneği ölçebilmek amacıyla geliştirilmiştir. Bütün alt testlerde kendini gösteren genel bir zekanın varlığı kabul edildiği için alt testler arasında anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir. Alt testlerden alınan standart puanlar arasındaki belirgin sapmalar klinik veri niteliği taşır ve deneyimli bir test uygulayıcısı öğrenme güçlüğü, disleksi, diskalkuli, disgrafi gibi olası problem alanlarını bu testin yorumlanması esnasında tespit edebilir.

Ancak wisc r testi sonucu ortaya çıkan sayısal değerin aileler ile paylaşılmasının çocukların gelişimine zarar verebileceği düşünüldüğünden ve etik açıdan doğru bulunmadığından test sonucu ortaya çıkan sayısal değer aileler ile paylaşılmaz. Sayısal değer ihtiva eden rapor bir uzman tarafından talep edilmesi halinde kapalı zarf içinde aileye teslim edilebilir.

(Sayısal değerlerle ilgili detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ)

Sizlerde wisc r zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebilme imkanına sahip olarak gerekli eğitim desteğini erken yaşlarda verme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak burada wisc r testini yapacak uzmanın sahip olması gereken bazı nitelikler ve donanımlar vardır. Bunlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için dilerseniz BU YAZIMI okuyabilirsiniz.

Wisc r zeka testini bizim gibi bazı özel kurumların yanında çeşitli devlet hastaneleri ve rehberlik araştırma merkezleri de yapmaktadır. Ancak bu kurumlar kişisel istek ya da öğrencinin okulunun isteği üzerine testi uygulamamaktadır. Testi uygulamak için klinik bir bulgu olmasını beklemektedirler.  Wisc r testini uygulayan merkezlerin listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Wisc-r Zeka Testi yaptırmaya karar verdiyseniz randevu almanız gerekmektedir. Çünkü bu testin uygulaması ortalama bir buçuk  ile iki buçuk saat arası sürmektedir. Randevunuza gitmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı detay bilgiler vardır. Bu bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Wisc r zeka testi yaptırdıysanız sonucunu gerçekçi değerlendirmek ve çocuğunuza pedagojik bağlamda mümkün olduğunca zarar vermemeye çalışmalısınız. Elbette hiçbir anne baba çocuğuna bilerek zarar vermez ancak bazen uygulanan yanlış tutumlar çocukların zarar görmesine neden olabilmektedir. Wisc r testi sonrası çocuklara nasıl davranılması gerektiği ile ilgili dilerseniz BU YAZIMI okuyabilirsiniz.

Performans bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Sözel bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Wisc-r Zeka Testini kimler uygulayabilir? Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi yapan merkezler için lütfen TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi sonucunu nasıl yorumlamalıyız?  Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Zeka testi yaptırmak isteyen anne babalara test öncesi öneriler için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi puanları ile ilgili yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uzm. Kln. Psk. Sena ÖZTÜRK

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için 0212-416 35 29 ve ya 0507 500 23 43 numaralı telefonlardan PADEM Psikoloji’ye ulaşıp, randevu talep edebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply