Wiscr Testi Sözel Bölüm

0

WISC-R Testinde Sözel Bölüm

WISC-R Testinde Sözel Bölüm:

Wisc r testi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için daha önce kaleme aldığım bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

WISC-R Testi genel hatları ile sözel ve performans olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu yazıda sözel bölüm hakkında bilgi vereceğiz. Performans bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

1- Sözel Bölüm

WISC-R Testi sözel bölümde genel bilgi, yargılama, aritmetik gibi alt testler yer almaktadır. Alt testlerden de anlaşılacağı gibi sözel bölüm çocuğunuzun kelime bilgisini ve ifade edebilme becerilerini ölçer.

WISC-R Testi Sözel Bölüm Alt Testleri Şunlardır:

  1. Genel Bilgi:

Bu alt test;

Adından da anlaşılacağı gibi bilgiyi ölçmede uygulanan bir alt testtir. Bir diğer deyişle çocukların yakın çevresinden okuldan, ailesinden  ve arkadaş çevresinden öğrendiği genel bilgileri ölçen alt testtir. Ayrıca çocuklarda uzun süreli hafızanın bir göstergesi olarak kabul edilir.

Çocukların genel bilgi puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Bunun için onunla birlikte kitap okumak etkili olabilmektedir. Konuşurken daha akıcı ve açık konuşmaya çalışın. Kelime bilgisinin artması için çeşitli kelime bulma oyunları oynayabilirsiniz.

  1. Benzerlikler:

Bu alt test; 

Çocuğunuzun soyut düşünebilme becerisi ile yakından ilgilidir. Aynı zamanda onun bu somut düşünceyi ifade edebilme yeteneğini ölçen bir alt testtir. Çocukların bu alt testten yüksek skor almaları onların hayal güçlerinin geniş olduğunun göstergesi olabilmektedir.

Çocukların benzerlikler puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuzla net bir şekilde konuşarak nesneleri kategorize etmeyi öğrenmesine yardımcı olmaya çalışın.

Örneğin,

Ağaçlar bitkidir.

Sincap bir hayvan çeşididir.

”Papatya bir çiçek türüdür.

  1. Aritmetik:

Bu alt testte;

Çocuğunuzun aritmetik problemlerini çözebilme yeteneğinin yanında kısa süreli bellek kapasitesi ölçülmeye çalışılır. Aynı zamanda çocuğunuzun matematik, işitsel yeteneğinin göstergesidir.

Çocukların aritmetik puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Matematik ödevlerini düzenli ve anlayarak yapmasına yardımcı olmaya ve bunu alışkanlık haline getirmesi için çalışın. Bunun için gerekirse bir süre birlikte matematik ödevlerini yapın. Ödev yaparken ya da ders çalışırken problemleri sesli okuyun, çözüm yollarını sesli olarak bulmaya çalışın.

  1. Sözcük Dağarcığı:

Bu alt test;

Uzun süreli belleğin bir işaretçisidir. Aynı zamanda çocuğunuzun sözcükleri bilme, tanımlayabilme becerisini ölçmektedir.

Çocukların sözcük dağarcığı puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuz için nesneleri somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru tanımlayın. Kelimelerin ne anlama geldiğini tanımlamasını isteyin. Sorulara birlikte cevap vermeye çalışın.

  1. Yargılama:

Bu alt test çocukların;

Mantık yürütme ve muhakeme yeteneklerini ölçen bir alt testtir. Aynı zamanda çocukların duygusal olgunluk seviyesinin  ve onun sosyal zekasının bir göstergesi kabul edilir.

Çocukların mantık yürütme puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir: Onu mümkün olduğunca kitap okumaya teşvik edin. Çeşitli sorularına cevap bulması için ona yardımcı olmaya çalışın. Bunun için neden ve niye sorularına cevap bulmak isteyecektir. Olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurun. Onun da neden sonuç ilişkisi kurması için teşvik edin.

  1. Sayı Dizisi:

Bu alt test çocukların;

İşitsel becerilerini ve kısa süreli belleğini ölçen bir alt testtir. Aynı zamanda sesli uyaranları algılama becerisi ile zihinsel olarak tekrarlayabilme yeteneğinin göstergesi olarak kabul edilir.

Çocukların sayı dizisi puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Onunla birlikte hikaye, roman okuma ve okuduklarını aktarma egzersizleri yapın. Egzersizlere önce küçük paragraf ve yazılarla başlayabilirsiniz. Metinleri akılda tutmada başarısı arttıkça okunan metinleri daha uzun hale getirebilirsiniz. Kitaplardaki resimlere bakarak, isimlerini hafızadan tekrarlama oyunu oynayabilir, matematik sorularını birlikte çözebilirsiniz.

Wisc-r Zeka Testi hakkında detaylı yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Performans bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Wisc-r Zeka Testini kimler uygulayabilir? Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi yapan merkezler için lütfen TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi sonucunu nasıl yorumlamalıyız?  Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Zeka testi yaptırmak isteyen anne babalara test öncesi öneriler için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi puanları ile ilgili yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uzm. Kln. Psk. Sena ÖZTÜRK

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için 0212-416 35 29 ve ya 0507 500 23 43 numaralı telefonlardan PADEM Psikoloji’ye ulaşıp, randevu talep edebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply