Wiscr Zeka Testi Puanları

0

Zeka Testi Puanları

Zeka, yapısı itibarıyla soyut bir kavram olduğundan ölçülmesi wisc r zeka testi, Stanford binet testi, cas testi gibi zeka testi uygulamaları aracılığı ile ve dolaylı yöntemlerle yapılıyor. Zeka seviyelerinin belirlenmesi ve zekanın sınıflandırılması zeka kavramının yapısı gereği oldukça zor ve karmaşıktır.

Bugün kullandığımız zeka testlerinin büyük bir kısmının temeli daha eski tarihlere dayanıyor. Zeka testleri kültürel olarak uyumlu hale getirilip güncellenerek günümüzde de kullanılabilen bir hale getirilmektedir. Geçmişte geliştirilen bu testler günümüze uyarlanarak yeni ve modern versiyonları halen kullanılmaktadır.

Zeka testi sonucunda yapılan testlere bağlı olarak belirli hesaplamalarla ve tablolara dayanarak elde edilen bir puana sahip olunur. Aşağıdaki Tabloda kişinin zeka seviyesine göre hangi zeka seviyesinde yer alması gerektiğine yönelik bir sınıflama yer almaktadır.

Zekanın Sınıflandırılması
140 – Üstü Çok Üstün
130 – 139 Üstün
120 – 129 Parlak
110 – 119 Normal-Parlak Zeka
90 – 109 Normal Zeka
80 – 89 Normale Yakın-Donuk Normal
70 – 79 Sınır Zeka
69 – altı Zekâ Geriliği

Normal eğitimine herhangi bir zorluğa maruz kalmadan devam eden insanlar normal zekaya sahip olarak kabul edilmektedir. Normal olarak kabul edilen zeka puanı 100 dür. Normal zeka puanından her iki yönde uzaklaştıkça normalden sapmalar fazlalaşır.

IQ puanı 140 ve üzerine çıkıldığında toplumda her bin kişiden 1 ya da 2 kişide görülebilecek bir zekaya sahip olunduğu anlamı taşımaktadır. Oysa toplumda her şey normal zekaya sahip bireyler için oluşturulmuştur. Örneğin boyu iki metrenin üzerinde olan bireyler toplu taşıma araçlarında sosyal yaşama uyum sağlamada sıkıntı yaşarlar. Bu durum toplumsal yaşantıların oluşturulmasında normal kabul edilen kriterlere göre planlamanın yapılmasından kaynaklanmaktadır. Aynı durum eğitim yaşantısı için de söz konusudur. Müfredat dediğimiz şey aslında zekası ve yetenekleri normal düzeyde olan çocuklar için yapılandırılmış bir eğitim programıdır. Zeka seviyesi normalin üstünde olan ve normalin altında olan bireyler bu eğitim programına uyma noktasında zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedirler.

5-5 Tahminlere Göre Zeka Seviyelerine Göre Bazı Ünlüler;

  • Albert Einstein’ın IQ puanı:160,
  • Bill Clinton IQ Seviyesi 137,
  • George Clooney IQ Seviyesi 127,
  • Brad Pitt IQ Seviyesi 119,
  • Bill Gates IQ Seviyesi 160,
  • Madonna’nın IQ puanı: 140 (DAHİ)
  • Fazıl Say’ın IQ puanının:150 olduğu tahmin edilmektedir.

Çocuklara zeka testi uygulanmasının en önemli nedeni; Çocukların erken yaşta içinde bulunduğu zeka seviyesinin belirlenmeli ve ona göre yönlendirilmesinin yapılmalıdır.

Wisc-r Zeka Testi hakkında detaylı yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sözel bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Performans bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Wisc-r Zeka Testini kimler uygulayabilir? Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi yapan merkezler için lütfen TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi sonucunu nasıl yorumlamalıyız?  Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Zeka testi yaptırmak isteyen anne babalara test öncesi öneriler için TIKLAYINIZ.

Uzm. Kln. Psk. Sena ÖZTÜRK

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için 0212-416 35 29 ve ya 0507 500 23 43 numaralı telefonlardan PADEM Psikoloji’ye ulaşıp, randevu talep edebilirsiniz.

 

Share.

About Author

Leave A Reply