Zeka Testi Yaptırmak İsteyen Anne Babalara Test Öncesi Öneriler

0

Wisc R Zeka Testi Yaptırmak İsteyen Anne Babalara Test Öncesi Öneriler

Zeka Testi Yaptırmaya Karar Verirseniz

– Test yaptırmak için gelirken bir zeka testine gidiyoruz şeklinde cümle kurmaktan kaçının. Bu onda performans kaygısına yol açabilir. Bir etkinliğe gidiyoruz şeklinde bilgi verebilirsiniz.

– Anne-babalar çocuklarına WISC-R testi yaptıracaklarsa veya yaptırmışlarsa çocuklarına kesinlikle bir performans tedirginliği yansıtmamalılardır. Test içeriği ile ilgili bilgiler kesinlikle çocuklarıyla paylaşılmamalıdır. Önceden öğrenilen bilgileri çocukla paylaşmak veya çocukları teste öncesi WISC-R testine ‘çalıştırmak’ yanlış ve olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

– Test sonuçlarını çocuğunuzun bundan sonraki okul hayatı için yararlı olabilecek ipuçlarını elde etmek için not edin.

-Her çocuğun farklı bir zihin yapısı ve öğrenme biçimi vardır. Çocuğunuzun zihinsel özelliklerine uygun aktiviteler ve hedefler belirlemeye çalışın.

– Testi uygulayacak uzmanın wisc r konusunda yeterli deneyime sahip olduğundan emin olun. Zeka Testi  uygulamalarının bu konuda profesyonelleşmiş uzmanlarca yapılması güvenirliğini arttırmaktadır. Wisc-r gibi zeka gibi skoru tespitinde kullanılan testlerin eğitimli kişiler tarafından uygulanması esastır.

– Çocuğunuzun uyum problemi varsa hemen ilk seansta çocukla iyi iletişim kurulamayabilir. Bu durumda ilk seansın çocukla tanışma ve ısınma seansı olarak sürdürülmesi zeka testinin bir sonraki seansta verilmesi gerekmektedir.

– Bazı çocukların özellikle ergenlik dönemindeki çocukların teste dirençleri olabilir. Çocuğunuzu test seansına götürürken onu kaygılandıracak şeyler söylemeyin. Bu durumda teste dirençleri artabilir ve sonuç etkilenebilir.

-Çocuğunuzu teste götürürken aç, susuz, hasta ya da uykusuz olmamasına dikkat edin.

– Test odası, testörün çocukla kurduğu iletişim, çocuğun motivasyonu, ortamın fiziksel koşulları (ısı, ışık vb) gibi bir çok faktör testin güvenirliğini etkilemektedir. Tüm bu koşullar konunun uzmanlarınca bilinmekte ve ortam standardize edildikten sonra belirlenen yönergeler belirlenen biçimde verilerek çocuğun gerçek performansını ortaya koyması sağlanmaya çalışılmaktadır.

– Zeka Testi uygulamaları yapıları gereği ilk uygulamadan sonra belirli bir zaman geçmeden tekrar uygulanamamaktadır. Bu süre ortalama 6 ay olarak kabul edilmektedir. Kısa aralıklarla tekrarlanan testlerin de geçerli olmadığı bilinmektedir. Ailelerin de inceleme öncesinde yapılmış bir test varsa bu bilgiyi uzmanla paylaşmaları önemlidir. Sıklıkla kullanılan zeka testleri geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış testlerdir. Bu nedenle uzmanlarca uygulandığında bu testlerden elde edilen sonuçların da güvenilir ve geçerli olduğu söylenebilir.

Wisc-r Zeka Testi hakkında detaylı yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sözel bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Performans bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Wisc-r Zeka Testini kimler uygulayabilir? Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi yapan merkezler için lütfen TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi sonucunu nasıl yorumlamalıyız?  Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi puanları ile ilgili yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uzm. Kln. Psk. Sena ÖZTÜRK

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için 0212-416 35 29 ve ya 0507 500 23 43 numaralı telefonlardan PADEM Psikoloji’ye ulaşıp, randevu talep edebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply