Wiscr Testi Performans Bölümü

0

WISC-R Testinde Performans BÖLÜMÜ

WISC-R Testi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için daha önce kaleme aldığım BU YAZIMI OKUMANIZI tavsiye ederim.

WISC-R Testi genel hatları ile sözel ve performans olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu yazıda sizlere wisc r testinin performans bölümü hakkında bilgi vereceğim. Sözel Bölüm ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Performans Bölümü:

Wısc-r testinde performans bölümü alt testleri; Resim tamamlama, resim düzenleme, küplerle desen, parça birleştirme, şifre ve labirentlerdir.

Alt test isimlerinden de anlaşılacağı gibi sözel bölüme nazaran daha fazla görsel içerik barındıran performans bölümü genel olarak çocukların şekillendirme, zihinsel resimlendirme ve hizalama becerilerini ölçmektedir.

Performans Bölümü Alt Testleri:

  1. Resim Tamamlama:

Wisc r Testinin bu alt testi, çocukların görsel dikkatini ölçmeye yarar. Bu alt testte çocukların bir resimde ya da objede detayların eksik olan kısımlarını fark ederek gösterebilmeleri beklenir.

Çocukların resim tamamlama puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir: Çocuğunuzun görsel dikkatini yoğunlaştırabilmek için bazı etkinlikler düzenlemek onun görsel dikkati açısından faydalı olacaktır.

Örneğin: Puzzle ve parça birleştirme oyunları. Bu oyunları oynamak ve teşvik etmek gerekir.  Hatta mümkünse bu oyunları çocuğunuz ile birlikte siz de oynayın.

Çok sık karşılaşılmamakla birlikte, bu alt testle birlikte ve performans bölümünün diğer bazı alt testlerinde çocuğunuzun skoru çok düşük çıkarsa, bir nöroloji uzmanının değerlendirmesi gerekebilir. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa testi uygulayan uzman test sonucunda sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

  1. Resim Düzenleme:

Wisc r testinin bu alt testi, çocukların görsel dikkatini, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerisini ölçmektedir. Hem kısa süreli hem de uzun süreli hafıza becerilerinin kullanılmasının gerekli olduğu bir alt testtir.

Çocukların resim düzenleme puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuzla neden sonuç ilişkisini geliştirici etkinlikler yapmanız önerilebilir. Örneğin neden sonuç ilişkisini gündelik hayatın bir parçası yaparak olaylar arasındaki ilişkiyi daha iyi analiz ederek bu becerisini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Okumayı bilen çocuklar için yaşına uygun okuma metinleri, daha küçük yaş gruplarında resimli çocuk hikayelerini okuması faydalı olacaktır. Gündelik  hayatta onun yaşına ve gelişimine uygun filmler izlemeniz de olaylar arasında bağları kavramasında yardımcı olacaktır.

  1. Küplerle Desen:

Wisc r testinin bu alt testi daha çok görsel zeka ile bağlantılıdır. Bu bağlantılardan ilki,

çocukların gördükleri bir deseni kendi küpleriyle yapabilme becerisidir. Bu deseni çocukların yapabilmeleri çocukların kısa süreli hafızasını iyi kullanabilmelerine bağlıdır.

Bu alt testte  görsel algı ile kinestetik, hareketsel koordinasyonun eş zamanlı olarak kullanılabilmesi önemlidir.  Günlük hayatta birçok beceri kinestetik, hareketsel koordinasyonun eş zamanlı  yapılabilme becerisi ile doğrudan alakalıdır. Araba kullanma becerisinde olduğu gibi.

Küplerle desen alt testtinden ortalamanın üstü veya çok üstünde puan alan çocuklar, mekanik hareketsel ve parçanın çevreyle ilişkisinde son derece yeteneklilerdir. Bu becerilerden dolayı  mimar, mühendis ya da iyi bir teknik personel olmaya aday kişilerdir.

Çocuğunuzun küplerle desen skoru çok yüksek iken sözel alt testteki skorları genel olarak düşükse bu durum çocuğunuzun insanlarla iletişim kurmayı tercih etmese bile kinestetik, hareketsel koordinasyonun eş zamanlı  yapılabilme becerilerinin gelişmiş olduğunu gösterir.

Bu çocuklar içe dönük olarak kabul edilebilirler ancak unutulmamalıdır ki gündelik hayatta kullanılan birçok buluş ve icat bu kişilik yapısına sahip olan bilim adamları tarafından icat edilmişlerdir.

Çocukların küplerle desen puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuzla küpler, domino taşları, mikado, jenga, lego, puzzle vb. çok parçalı oyuncaklar alabilirsiniz.

  1. Parça Birleştirme:

Wisc r testinin bu alt testi çocuğunuzun parça bütün ilişkisini kavrayabilme ve görsel hareketsel koordinasyon yeteneğini ölçer.

Çocukların parça birleştirme puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuzla nesnelerin parça kısımlarını sorup cevaplama etkinlikleri yapmak yararlı olacaktır. Örneğin: Evin üst kısmında nedir? Çatıdır.

”Kamyonun arka kısmında ne vardır.  Damper vardır. vb gibi.

  1. Şifre:

Wisc r Testinin bu alt testi, çocuğunuzun kalem kullanma kabiliyeti, kısa süreli hafızası bilgiyi işleme,  kullanabilme ve hatırlayabilme becerisi ölçülmeye çalışılır. Bu alt test ayrıca çocuğunuzun okulda not tutabilme yeteneği ile doğrudan ilişkilidir.

Şifre testinin ölçtüğü diğer unsurlar; Çocuğun psikomotor becerisi, hızı ve görsel kinestetik  koordinasyonudur.

Çocukların şifre puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çocuğunuzla sıkıcı olmayan şekil çizme çalışmaları yapmak bu becerisini zamanla geliştirebilir. Çocuğun okulda öğrendiği bilgileri tekrar ederken bu bilgileri şematize edecek şekiller kavram haritaları kullanması da onun bu becerisinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

  1. Labirentler:

Wisc r Testinin bu alt testi de çocuğunuzun kalem kullanma becerisi  ve görsel kinestetik becerisini ölçmektedir. Aynı zamanda  çocukların sorun çözebilme yeteneği ve sorun çözme yaklaşımı ile ilgili de bilgiler vermektedir.

Çocukların labirentler puanının beklenilenin altında çıkmasını şu şekilde yorumlamak gerekir:

Çeşitli kitapçılarda ve çocuk dergilerinde bulunan eksiği bulma oyunları, labirentler, onun bu becerisinin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Eğer wisc r testi yaptırmadıysanız ve yaptırmayı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Wisc-r Zeka Testi hakkında detaylı yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sözel bölümü ile ilgili bilgi almak için bu yazımı OKUMANIZI tavsiye ederim.

Wisc-r Zeka Testini kimler uygulayabilir? Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi yapan merkezler için lütfen TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi sonucunu nasıl yorumlamalıyız?  Bu yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Zeka testi yaptırmak isteyen anne babalara test öncesi öneriler için TIKLAYINIZ.

Wisc-r Zeka Testi puanları ile ilgili yazıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Uzm. Kln. Psk. Sena ÖZTÜRK

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için 0212-416 35 29 ve ya 0507 500 23 43 numaralı telefonlardan PADEM Psikoloji’ye ulaşıp, randevu talep edebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply