Gelişim de Kritik Dönem Nedir?

0

Gelişim ve Kritik Dönem; Yaşamın belirli zaman dilimlerinde, belirli bireysel özellikler ortaya çıkar. Belirli özelliklerin öne çıktığı bu gelişim aşamalarına “dönem” denir. Gelişim testi bu döneme ilişkin en sağlıklı değerlendirme araçlarındandır.  Çocuk gelişiminde belli davranışlar belli dönemlerde kazanılmadığı takdirde daha sonraki dönemlerde kazanılamaz veya çok zor kazanılır. Bu dönemlere kritik dönem denir.

Kritik Dönem ;

İlgili davranışların kazanılması gereken, kazanılmadığında telafisi çok zor olan ya da mümkün olmayan gelişim dönemidir. Bireye yaşamlarının belirli zamanlarında öğrenme fırsatı sağlanmadıysa gelişim yavaşlayabilir ya da tamamen durabilir.

Kritik dönemlerde, organizma çevre uyaranlara karşı daha duyarlı olmaktadırlar. Bu dönemde çevresel uyarıcı ve olayların çocuğun gelişim ve öğrenme süreci üzerinde etkisi büyüktür. Örneğin, bireyin Okuma-Yazma öğrenmesindeki kritik gelişim dönemi 6 yaş civarıdır. Bu yaşlarda öğrenilemeyen bir yaşantının telafisi ileride daha da zor olmaktadır.

Yine doğumunun ilk 6 ayında kendisine sevecen, sıcak ve ilgili davranılmayan bebekler, okul yıllarında sosyal ilişkilerinde zayıf olmaktadır. Aynı şekilde ikinci bir dil öğrenmenin en uygun olduğu yaş dilimi ise 6-11 yaşları arasıdır.  Bunun gibi her yaşın kendine özgü gelişim özellikleri vardır ve bunların uzman gözetiminde değerlendirilmesi olası risk faktörlerinin giderilmesi için önemlidir.

Çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine uygun durumunu değerlendirmek için zeka ve gelişim testi uygulaması yaptırabilirsiniz.

Wisc-r Zeka Testi yaptırmak için infopadem@gmail.com yada  aşağıdaki randevu talep formu ile bize ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply