Zeka Testi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0

Zeka Testi  uygulamalarının bu konuda profesyonelleşmiş uzmanlarca yapılması güvenirliğini arttırmaktadır. Wisc-r gibi zeka gibi skoru tespitinde kullanılan testlerin eğitimli kişiler tarafından uygulanması esastır.

Test odası, testörün çocukla kurduğu iletişim, çocuğun motivasyonu, ortamın fiziksel koşulları (ısı, ışık vb) gibi bir çok faktör testin güvenirliğini etkilemektedir. Tüm bu koşullar konunun uzmanlarınca bilinmekte ve ortam standardize edildikten sonra belirlenen yönergeler belirlenen biçimde verilerek çocuğun gerçek performansını ortaya koyması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Zeka Testi Sonuçları;

Zeka Testi uygulamaları yapıları gereği ilk uygulamadan sonra belirli bir zaman geçmeden tekrar uygulanamamaktadır.

Bu süre ortalama 6 ay olarak kabul edilmektedir. Kısa aralıklarla tekrarlanan testlerin de geçerli olmadığı bilinmektedir. Ailelerin de inceleme öncesinde yapılmış bir test varsa bu bilgiyi uzmanla paylaşmaları önemlidir. Sıklıkla kullanılan zeka testleri geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış testlerdir. Bu nedenle uzmanlarca uygulandığında bu testlerden elde edilen sonuçların da güvenilir ve geçerli olduğu söylenebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply