Üstün Yetenekli Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?

0
Üstün Yetenekli Çocuklar;

Son yıllarda anne babaların çocukların zeka düzeylerini merak etmeleri ve bu konuda arayışlara girme çabaları artarak devam etmektedir.

Eğer sizde üstün zekalı bir çocuğa sahipseniz;

-Bazen anne babalar çocuklarının üstün yetenekli olduklarını öğrendiklerinde çocuklarından her şeyi yapabilmelerini beklerler. Çocuğunuzun üstün yetenekli de olsa, bir “çocuk” olduğunu unutmayın.

– Sınırları doğru ve net çizilmiş bir özgürlük alanı oluşturun.
– Anne babanın ortak tutumu önemlidir. Aile içi tutarsızlıktan kaçının.
– Çocuğunuzun küçük kararları ve sorumlulukları alabileceği fırsatlar oluşturun.
– Çocuğunuzun bol bol kitap okumasına, okuduklarını paylaşmasına olanak tanıyın.
– Çocuğunuzun her sorduğu soruya cevap veremeyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda soruları geçiştirmemeye özen gösterin. Cevaplayamadığınız sorular olduğunda bu konuyu nereden öğrenebileceğini konusunda çocuğunuza iyi bir rehber olmaya çalışın.
– Çocukların hangi gelişim basamaklarında neler yapabilecekleri konusunda daha duyarlı, bilinçli ve bilgili olun. Bu çocuğunuzu daha iyi anlamanıza, onu daha çok tanımanıza yardımcı olacaktır.
– Çocuğunuzun duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunacak olanaklar sağlayın. Çocuğunuz ile birlikte paylaşarak ve keyifle yapacağınız bir etkinlik çocuğunuzla aranızda olan bağı güçlendirecektir.
– Herhangi bir zorlama ve yönlendirme olmadan çocuğunuz yaşıtlarından çok farklı bir gelişim çizgisi gösteriyorsa bir uzmandan destek alın.
– Ülke eğitim sistemi ve olanaklar konusunda bilgi sahibi olan uzmanlarca çocuğunuzun olabildiğince çok özelliği göz önüne alınarak size özel önerilerde bulunulabilecektir. Bu önerilerde en ağırlıklı görevlerin yine siz sevgili anne babalara düşeceği de unutulmamalıdır.

Share.

About Author

Leave A Reply